Convocation U20 2014

 

The following players are to attend the Talent Identification Days.? Details are as follows:

 

East Based Players

Date:?????????????????????Monday, 9 December 2013

Time:?????????????????????10am

Venue:???????????????? HPU Gym, Suva

Event:?????????????????? Talent Identification Day

 

West Based Players

Date:?????????????????????Tuesday, December 10 2013

Time:?????????????????????10am

Venue:???????????????? HPU Gym, Nadi

Event:?????????????????? Talent Identification Day

 

Props:

Sanaila Nahuto (North Otago, St Kevins College; New Zealand), Apolosi? (Fiji U18 , Naitasiri), Sakiusa Boletawa? (QVS), Funaki Whippy (Kelston Boys High/NZ), Asito (RKS), Aseri Robarobalevu (Nadroga), Meli Kolinisau (AOG), Isoa Vasukilulu (Rt Navula), Nadruku (Australia), Apolosi Ranawai (Nasinu), Senikau Brown (RKS),?Meli Sumuta (JW).

 

Hookers:

Mikaele Sivo (Rt Navula), Venione Toga (Nadi), Nathanael Bull (Canberra), Mosese Tavaga? (Tailevu), Mosese Tikinedre (RKS),

Soko Tabualevu V.

 

Locks:

Sanaila Waqa? (Naitasiri), Atonio Qio (RSMS), Amani Ratunirau (Namosi), Jovesa Matakasa (Kelston Boys), Kemueli Tokalau (Lelean Memorial Sch), Lote Rasiga (Nadi U20), Simeli Naivaludu (Suva), Peni Raikadroka (RKS), Ralulu (FJ U18, QVS), Jale Vuta (RKS U19), Sakiusa Boleitana (QVS), Semi Rocamaicawa (Namosi U20).

 

Flankers:

Venieli Ratuva (FJ U18), Rupeni Toraca (Tailevu), Ioane Marau (FJ U18), Sailosi Baroko (Nadroga), Joeli Sokobogi (Namosi), Aminiase Natuyaga (Nadroga), Misaele Tabua (Nelson College Tasman Academy), Marika Vunibaka (Suva Grammar Sch), Poasa, Apakuki Mataninotu, Sakiusa Boleitana (QVS), Pita Naruma (Natabua), Savenaca Raturaga (Navuso), Netani Nereki (Suva, Marist), Tomu Dau (QVS), Josateki Murray (North Queensland), Meli Rokoua (Nadi U20), Apolosi R, Tomasi T,

 

Number 8:

Mesulame Dolokoto (QVS), Rupeni Vakaselemi (Rt Navula), Nasilisili (Suva), Felipe Tawakilai, Seveci R, Rupeni Bulivou (Nasinu).

 

Scrum Half:

Marika Tivitini (Nadi U20), Leone Nawai (RKS), Sireli Vulaomo (Nadroga), Livinai Tuicakau (FJ U18, Marist), Eneri Ratudradra (FJ U18, Lautoka), Waisea Vasuitoga Daroko? (St John College).

 

Fly Half:

Kini Douglas (Nadroga), Sela Toga (Rt Navula/Canterbury), Livia Waqa (RKS U19), Tubuka Vueti (Ovalau), Naibuka N, Ifiremi Verebula, Waisake Tuimereke (Ratu Navula), Simione Vuruya (Nadi U20), Mesake Saukuru (Ba Pro), Maika Balewa (RKS), Kameli Yalovigau (RSMS).

 

Wings:

Veriniki (Tailevu), William Tabuanigila (RKS/Nadroga), Paula Bale (FJ U18), Jone Junior Driso (QVS), Aseri Waqa (Tailevu), Sevuloni Reece (QVS),?Alipate Lautikiti (JW), Jone Driso (QVS),?Jone Veremaluku (QVS), Wate Tuiloma? (Lomary), Paoliani? Bakobau (AOG)

 

Centers:

Viliame Kikau (Marist U19), Akuila Tabualevu (MBHS), Adrea Cage (Stade Francais), Seveci Nakailagi (AOG), Lote Tuqiri, Noa Nadruku (Suva), Livai Driu (FJ U18/Army), Manoa Nakolilevu (Ratu Navula), Kaveni Dabenaise (Nasinu), Jone Naikabula (Kelston Boys High Sch), Jonathan N (Tailevu), Isireli Masiwini (Tailevu/FJ U20),?Apenisa Erevatu (SVC),?Jese Vosawale (Natabua),?Apimeleki?(Rt Navula),

 

Fullbacks:

Penioni Nayaya? (Nadroga), Pateresio Beramasuva (Labasa College), Livinai Tuicakau (FJ U18),?Sekove Koroi (Namosi), Albert Miller (Ratu Sukuna), Simon Wise (St John?s)

 

For any queries, please contact Franck Boivert on?7071037.