All the top teams make the final cut in the 38th Fiji Bitter Marist 7s

The organising committee of the 38th Fiji Bitter Marist 7s today released the final 64 teams to play in the Fiji Bitter Cup.

Seasoned with past and present champions, the stage looks all set to go come next week at the ANZ Stadium. The task to make the final 64 teams has been a tough one, as once again many teams will be left out which is disappointing. The organisers would have valued more teams to participate but logistics, time and quality of the tournament had to be taken into account.

We sincerely apologise to the teams and most especially the players that did not make it and hope next year most of them will be part of the tournament by fulfilling the registration criteria, which was accepting the first sixty four (64) teams that paid in full says Chairman and President of the Marist Rugby Club Mr Lawrence Tikaram.

In revealing the teams, the organising committee says a blend of Top Local clubs, 2 overseas teams and many new grassroots local teams will grace the occasion bringing a wealth of talent and experience and raw passion to the 38th Fiji Bitter Marist sevens. It?s so exciting to know we have many new teams participating at this year?s event and the list clearly shows our reach to grass roots rugby participation has worked and we wish all the teams the very best for this year?s event.

This event is gearing up to be one of the best ever and fans are expected to make their way down to the ANZ Stadium next week Friday and Saturday to see and support the very best of local grassroots rugby as we kick of ?The Search for Rio?.

Final 64 teams are as follows

1. TOKATOKA RESORT WESTFIELD BABAS

2. WARDENS GOLD

3. XPRESS OFFICE SUPPLIES LTD RFMF1

4. CK EZI BUY TABADAMU 1

5. LOMAIVITI BABAS

6. FIRST LANDING TALE BABAS

7. POLICE NATIONAL

8. HIDEAWAY HURRICANES

9. NAWAKA

10. MARIST1

11. MARIST2

12. MARIST 3 SERUA

13. UPRISING RUGBY

14. ST THERESA RUGBY SAVUSAVU

15. LAUCALA BEACH RUGBY CLUB

16. SHIPPING SERVICES SUVA STALLIONS

17. BABALE RUGBY TEAM YASAWA

18. VUNISAIKI KULA VUSASIVO VILLAGE NATEWA BAY

19. COASTAL SIGATOKA YOUNG BOYS

20. DUAVATA RUGBY CLUB BURERUA

21. WARDENS GREEN

22. TAURANGA QALIDUNA LEVUKA OVALAU

23. DOMINION INSURANCE SOUTH SEA MARINERS

24. FIJI BITTER MOKANI

25. DUEBA RUGBY CLUB

26. DIGICEL COVENANT RUGBY

27. DELASUI RUGBY

28. NEW BORN WAIBASAGA- NAITASIRI

29. VEIVATULOA BLUES

30. LALATI WHALEYS RUGBY BEGA

31. ULUINIKAU 1

32. ULUINIKAU 2

33. ULUINIKAU 3

34. NABUA 1

35. NABUA 2

36. GUMATUA RUGBY CLUB LEVUKA OVALAU

37. GUSUNAWAI BROTHERS DUEBA

38. VATUKALOKO RUGBY STONE CLOCK RUGBY CLUB- RA

39. XPRESS OFFICE SUPPLIES LTD RFMF2

40. LAUCALA ISLAND RUGBY CLUB

41. YAMACIA

42. CK EZ BUY TABADAMU TEAM 2

43. JORDAN RUGBY CLUB

44. NABUA NABARIANS

45. WAIMANU

46. NEW CALEDONIA

47. WAQAVUKA LEVUKA

48. FNU

49. COUSTEAU RESORT VONOYAUYAU SAVUSAVU

50. NAILAGA RUGBY CLUB BA

51. LOMAVATA RUGBY CLUB BA

52. SOROKOBA RUGBY CLUB BA

53. RED ROCK

54. COASTAL RATU FILISE- NADROGA

55. PRINT MATE SAVURA

56. NADAWA YOUNG BOYS

57. BIAUSEVU REDS RUGBY CLUB NADROGA

58. TFOX BIG BULA WAVE

59. NASAVU GOLD BUA VANUALEVU

60. WEST ROOSTERS WELLINGTON NZ

61. QAUIA RUGBY CLUB

62. LAMI 7S TEAM

63. ST PETERS RUGBY CLUB NAMOSI

64. COASTAL EAGLES – SIGATOKA

All the above teams are to send in their team players registration asap via fax to 3300408 attention Mr Anare Wailevu or email to

Anare.Wailevu@paradisebeverages.com.fj

All teams that did not make the final 64 slots will be reimbursed their fees, and must contact Mr Anare Wailevu on 7027462 with proof and

copy of deposit slips to enable a full refund.

Pools and draws will be released this week Friday.

?

Lawrence Tikaram – President Marist Rugby Club and Chairman of the Organising Committee- 38th Fiji Bitter Marist 7s